Пошук:
Автор Pavlenko | 27 марта 2010 | Коментарів: 0 | Переглянуто 14645
Рубрика: Уроки колегам біологам / Уроки для 8 класів

Матеріали до уроків зоології "Характерні особливості класу Ссавці".

Основні прогресивні риси ссавців.

1. Високий розвиток центральної нервової системи і в першу чергу кори великого мозку – центру вищої нервової діяльності. Матеріали до уроків зоології "Характерні особливості класу Ссавці". У зв’язку з цим пристосувальні реакції ссавців до умов довкілля найскладніші і найдосконаліші.
2. Високорозвинута здатність до терморегуляції, що обумовлює відносно постійну температуру тіла. Гомойотермія (теплокровність) забезпечується за рахунок ряду пристосувань:
- хімічної терморегуляції – регуляція теплоутворення шляхом стимулювання окислювальних процесів;
- фізичної терморегуляції – регулювання віддачі тепла шляхом зміни характеру шкірного кровопостачання, величини випаровування води при диханні і потовиділенні;
- волосяного покриву та підшкірної жирової клітковини.
3. Живородіння та вигодовування малят молоком, що дозволяє ссавцям розмножуватися у вкрай різноманітних умовах.

Загальна характеристика класу Ссавці.

1. Шкіра вкрита волосяним покривом.Матеріали до уроків зоології "Характерні особливості класу Ссавці".
2. У шкірі наявні численні і різноманітні залози: потові, сальні, молочні, пахучі.
3. Череп поєднується із хребтом двома виростками (мыщелками), у ньому лише одна рухлива кістка – нижня щелепа.
4. Кінцівки розміщені під тулубом, ліктьовий суглоб направлений назад, а колінний вперед.
5. Травна трубка ускладнена, у жуйних ссавців шлунок багатокамерний.
6. Ротова порожнина обмежена губами, для захоплення їжі.
7. Зубна система з двома генераціями зубів: молочні та постійні, які диференційовані на різці, ікла та корінні; сидять зуби в альвеолах.
8. Слина містить ферменти для розщеплення вуглеводів.
9. Черевна порожнина та грудна відмежовані діафрагмою.
10. Легені альвеолярні, площа їхньої поверхні перевищує поверхню шкіри у 50-100 разів.
11. Гортань досить складної будови, в якій розміщений голосовий апарат.
12. Серце 4-х камерне, ліва дуга аорти.
13. Загальний об’єм крові до 10%, киснева ємність до 25%, еритроцити без’ядерні, у 1 куб.мм їх до 6 млн.
14. Видільна система – парні тазові нирки, кінцевий продукт білкового обміну – сечовина. Матеріали до уроків зоології "Характерні особливості класу Ссавці".
15. Досконало розвинена кора великого мозку.
16. Добре розвинені органи чуттів – зір, слух, нюх, смак, дотик.
17. У зоровій системі, крім оптичної системи, добре розвинений допоміжний апарат – повіки, обмежовані віями та наявний сльозовий апарат.
18. Слухова система складається із зовнішнього, середнього та внутрішнього вуха; у середньому вусі наявні три слухові кісточки та єхвстахієва труба, що поєднує вухо із носовою порожниною.
19. Деякі ссавці орієнтуються з допомогою ультразвукової ехолокації.
20. Запліднення внутрішнє, вигодовування малят молоком.

Річний цикл життя ссавців.

1. Підготовка до розмноження, пов’язана із дозріванням статевих клітин та відшукуванням особин протилежної статі. В цей період дуже важлива запахова сигналізація, завдяки якій впізнається вид, стать, вік, готовність до статевого акту, ієрархічне положення, приналежність до своєї чи чужої популяції.
2. Період дітонародження та виховання молодняка.
3. Підготовка до зими: линяння, інтенсивне живлення, міграція. Матеріали до уроків зоології "Характерні особливості класу Ссавці".
4. Впадання в сплячку (деякі).

Типи сплячок у ссавців.

1. Зимовий сон (факультативна сплячка) – незначне зниження рівня обміну речовин, температури та дихальних рухів. Така сплячка може легко перерватися (борсуки, єноти, ведмеді).
2. Дійсна сплячка: оціпеніння досить глибоке, температура та частота дихання помітно знижуються.
3. Сезонна сплячка (неперервна) – сильне оціпеніння, різке зниження температури: їжаки, летючі миші, ховрахи, тушканчики, соні.скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Особливості будови зубної системи хордових тварин Особливості будови зубної системи хордових тварин
Склад, будова зубів та їх кількість у різних рядів ссавців відрізняються внаслідок адаптації до живлення різноманітною їжею....
Важливі риси організації ссавців, які дозволили їм зайняти панівне становище серед хордових. Важливі риси організації ссавців, які дозволили їм зайняти панівне становище серед хордових.
Ссавці високоорганізований клас хребетних тварин, які поширені всюди і заселяють всі середовища існування. Вони є важливими ланками майже всіх типів...
Характерні особливості хижих ссавців (у рамках шкільної програми) Характерні особливості хижих ссавців (у рамках шкільної програми)
Дані матеріали допоможуть учням-восьмикласникам зрозуміти характерні особливості хижих ссавців у порівнянні з іншими тваринами....
Матеріали до уроків біології тварин (8 кл.) про характерні особливості типу Членистоногі тварини. Матеріали до уроків біології тварин (8 кл.) про характерні особливості типу Членистоногі тварини.
Матеріали до уроків біології тварин (8 кл.) про характерні особливості типу Членистоногі тварини допоможуть учням систематизувати та узагальнити...
Загальні ознаки класу Плазуни та їхні ускладнення у порівнянні з класом Земноводні. Загальні ознаки класу Плазуни та їхні ускладнення у порівнянні з класом Земноводні.
Дані особливості будови тіла плазунів у порівнянні із земноводними тваринами допоможуть учням при підготовці домашніх завдань і систематизації та...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓