Пошук:
Автор Pavlenko | 29 апреля 2010 | Коментарів: 0 | Переглянуто 16612
Рубрика: Уроки колегам біологам / Уроки для 7 класів

Поглинання води рослиною (для 7 кл.)

Яким же чином поступає вода в рослину?Поглинання води рослиною (для 7 кл.)

Коренева система поглинає воду із грунтового розчину і направляє її в рослину. Із поверхні свіжого пенька (трав’янистого і дерев’янистого) можна завжди помітити краплі води, це носить назву - плачу рослин або пасока. Плач доводить, що наявний кореневий тиск. Його величина у трав’янистих рослин складає 2-3 атм. Він являє собою розчин цукрів, білкових і мінеральних речовин. Особливо багато цукрів міститься у березовому соку навесні.
Після того як розпустяться листки на дереві, рух соку припиняється, так як присмоктуюча сила листків викликає негативний тиск у деревині.
Сік влітку не має великої кількості цукрів, а містить більше органічних кислот.
Плач рослин це не що інше як осмотичний тиск. За дослідженнями вчених (Д.А.Сабінін), якщо помістити рослину у розчин з осмотичним тиском рівним осмотичному тиску соку плачу рослин, то цей плач неодмінно припиниться. А якщо взяти оточуючий розчин більш концентрований, ніж сік плачу, то він почне відтягувати воду із самої рослини. Отже, плач рослин тісно пов’язаний з їхньою життєдіяльністю.

Чим можна пояснити гутацію?

Плач рослин нормальне явище. Його можна пояснити по явищу гутації.Поглинання води рослиною (для 7 кл.) Гутація – виділення рослиною крапельно-рідкої води на поверхні листків, коли повітря, яке оточує рослину, насичене водяною парою. Вона з’являється лише ранком. Цей процес, як і плач, тісно пов’язаний з життєдіяльністю рослини.
Відбувається гутація через звичайні продихові клітини або через спеціальні водяні пори – гідатоди. При гутації ніякого пошкодження рослини немає. Гутаційна вода не є чистою водою: в ній завжди знаходиться деяка кількість солей, але їх тут набагато менше, ніж у пасоку.
За допомогою гутації рослина звільняється від надлишку солей, наприклад, солей кальцію, які поступають у рослину з грунту у великій кількості.
У природних умовах частіше всього гутація відбувається після опромінення рослини сонячними променями.
Таким чином, наявність плачу рослин та гутації показує, що коренева система поглинає воду, і подібно насосу, накачує її в рослину.
Процес випаровування води рослиною називається транспірацією. Велика кількість води під час безперервного потоку іде через рослину, випаровуючись із поверхні листків, а у трав’янистих рослин і з поверхні стебел. За даними вчених – це не простий фізичний процес, а складний фізіологічний.

Транспірація.

Основне значення транспірації полягає у охолодженні рослини. Поглинаючи сонячні промені у процесі фотосинтезу, Поглинання води рослиною (для 7 кл.)рослина дуже нагрівається, так як основна частина енергії переходить у теплову і лише незначна частина розходиться безпосередньо на фотосинтез.
При сповільненні транспірації рослина починає перегріватися, плазма відмирає і на листках з’являються бурі плями, викликані загибеллю листка від коагуляції цитоплазми внаслідок підвищення температури.
Існує деякий зв’язок між процесом транспірації і поглинанням вуглекислоти, тому що випаровування води і поглинання вуглекислого газу відбуваються через одні і ті ж продихи.
Процес випаровування води сприяє переміщенню різних речовин від коренів до листків і точок росту, що має дуже велике значення у життєдіяльності рослини в цілому.
Розрізняють два види транспірації:
- продихову – крізь продихові щілини;
- кутикулярну – крізь поверхню кутикули, що вкриває епідерміс.
Поглинання води рослиною (для 7 кл.)Кутикулярна значно менша за продихову, але молоді листки рослин мають високу інтенсивність саме кутикулярної транспірації. У дослідах з березою було доведено, що у молодих листках кутикулярна становила – 51 %, а продихова – 49 %. У більш старіших листках тієї ж самої рослини кутикулярна становила – 15 %, а продихова – 85 %.
Таким чином, у молодому віці рослина має інтенсивну кутикулярну транспірацію, яка з віком зменшується. У цьому випадку спостерігається прояв біогенетичного закону, що підтверджує водне походження рослин планети. Тобто коли рослини ще не мали захисних пристосувань проти висихання. Природно, що молоді листки особливо потребують водопостачання і дуже чутливі до недостачі води в грунті.скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Водопостачання рослин і процес транспірації Водопостачання рослин і процес транспірації
Інтенсивність транспірації залежить від роботи продихового апарату. Продихи закриваються у відповідь на підвищену концентрацію вуглекислого газу в...
Вода в системі: грунт – рослина – атмосфера. Вода в системі: грунт – рослина – атмосфера.
Потенціал грунтової води на межі між грунтом і коренем є досить важливою характеристикою, що визначає доступність води для рослин. Вода надходить у...
Чи мають рослини власну температуру тіла? Чи мають рослини власну температуру тіла?
Вся життєдіяльність рослин залежить від багатьох факторів, і по-перше – від температури. Яку ж температуру мають рослини? Чи однакова вона у...
Особливості дихання рослин Особливості дихання рослин
Інтенсивність дихання різна в окремих органах рослини. Вона може змінюватися з віком рослини. Особливо інтенсивно дихає насіння, яке проростає, а...
Форми води у рослині Форми води у рослині
Ми знаємо, що вода входить до складу тіла рослин. Хімічні процеси можуть відбуватися тільки в рідкому середовищі. Вода приймає безпосередню участь у...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓