Пошук:
Автор Pavlenko | 29 октября 2013 | Коментарів: 0 | Переглянуто 7483
Рубрика: Статті

Язик людини: не тільки орган тіла

У царстві під назвою «організм людини» язик відіграє роль прикордонника на заставі. Все, що потрапляє в рот, відразу ж зустрічає на своєму шляху язик і він як би питає. «Хто ти, і що з себе уявляєш?». Розпізнавши, з чим він має справу, язик-прикордонник тут же відправляє повідомлення головнокомандувачу - головному мозку, який вмить визначає, що дісталося організму на цей раз.
 Як непарний орган людини язик виконує ряд досить важливих функцій у житті. Він є органом м’язової і травної систем, органом утворення звуків, органом смаку і дотику, органом вигодовування немовлят та індикатором стану людини.
 У язиці виділяють три частини: передню (верхівка, або кінчик), середню (тіло) і задню (корінь), яким язик пов'язаний з нижньою щелепою і під'язиковою кісткою. Він має спинку, нижню поверхню та два краї. На спинці, на межі між тілом і коренем видно пограничну борозну язика, що має обриси кута, відкритого вперед. У товщі язика проходить вертикальна сполучнотканинна пластинка - перегородка язика, яка розділяє орган на дві симетричні половини.
 Язик людини - м'язовий орган (16 м'язів), що утворений посмугованою м'язовою тканиною і покритий слизовою оболонкою.  Він є, можливо, найбільш  рухливим, але ніяк не найсильнішим  м'язом. При скороченні м'язів його форма змінюється.
 Слизова оболонка язика утворена  багатошаровим плоским епітелієм. На спинці язика вона товста, груба, непрозора, міцно зрощена з м'язами і спереду від пограничної борозни вкрита різної форми сосочками, які зумовлюють нерівномірність рельєфу язика.
  М'язові волокна розташовані в різних напрямках, тому язик може виконувати найрізноманітніші рухи. Піднімаючись догори і притискаючись до піднебіння, язик ізолює порожнину рота від носової порожнини, забезпечуючи таким чином поділ ротового і носового дихання.
 Вуздечка язика - складка слизової оболонки порожнини рота, що йде по середній лінії і з'єднує дно порожнини рота з нижньою поверхнею язика.
 М'язи язика поділяють на власні і скелетні (зовнішні). Власні м'язи складають основну масу язика: верхній і нижній поздовжні, поперечний і вертикальний м'язи. До зовнішніх належать:
- підборідно-язиковий тягне язик вперед;
- під’язично-язиковий тягне язик назад і вниз;
- шило-язиковий м'яз тягне язик назад і вгору.
 Руховим нервом для м'язів язика є під'язиковий нерв (XII пара), чутливим нервом, який сприймає біль, температуру та тактильні відчуття, є язиковий нерв - гілка нижньощелепного нерва (III гілка трійчастого нерва).
 Кровопостачання язика здійснюється язиковою артерією - одна з передніх гілок зовнішньої сонної артерії. У ротову порожнину відкриваються протоки трьох пар великих слинних залоз: привушних, підщелепних, під'язикових.
  Але навіщо так складно влаштований простий м'язовий виріст? В тому-то й річ, що не простий: адже матінка-природа нічого не створює просто так.
 Тіло язика формує харчову грудку, корінь бере участь в ковтальних рухах, які здійснюються рефлекторно, тобто язик разом з м'яким піднебінням і глоткою забезпечує ковтання харчової грудки. Висока тактильна чутливість поверхні язика дозволяє визначити наявність в їжі твердих непережованих або неїстівних включень.
 Рухи м'язів язика беруть участь у формуванні звуків мови, а також музичних звуків, впливають на артикуляцію і тембр голосу.
 На верхівці язика розташовані рецептори, які сприймають солодке, з боків язика - кисле й солоне, на корені - гірке. Завдяки рецепторам людина відчуває також механічні властивості та температуру їжі. Смак ми сприймаємо язиком, коли він вологий. Сухий язик не може сприймати смак.
 Спинка язика усіяна безліччю сосочків. У людини чотири видисосочків: - ниткоподібні – найдрібніші, що вкривають всю поверхню язика,  які досить грубі, зроговілі, зовні  нагадують ворс килима; в них містяться тактильні рецептори;                                                                               
- грибоподібні, локалізовані між ниткоподібними, поблизу зубної дуги, чутливі до солоного;                                                                          
 - жолобоподібні (оточені валом) розміщені поблизу кореня язика, вони найбільші і їх кількість невелика (7-10);                     
- листоподібні, розміщені по боках язика, поблизу піднебінно-язикових дуг, чутливі до кислого.
 На поверхнях грибоподібних і жолобоподібних сосочків, в товщі епітелію, розташовуються смакові нирки - комплекс спеціалізованих рецепторних смакових клітин, що утворюють орган смаку.
 Надзвичайно важлива роль язика при  смоктанні молока немовлям. Губи дитини захоплюють  сосок, фіксуючи його, а м'яке піднебіння, піднімаючись закриває зів. Язик діє як поршень, створюючи негативний тиск  разом з нижньою щелепою, яка опускається. Потім щелепа піднімається, а альвеолярні  дуги здавлюють сосок і молоко заковтується. Язик новонародженого і немовляти відносно великий, товстий, широкий, займає всю порожнину рота, в той же час він малорухомий.
 Язик - дзеркало внутрішнього стану організму, на ньому залишають сліди різні захворювання. Тому при діагностиці за допомогою язика слід звертати увагу і на наліт, і на почервоніння, і на збільшення різних зон, викривлення складки, злущування сосочків.
 Деякі фахівці чудово володіють діагностикою за язиком. Гастроентерологи зазвичай дивляться на наліт. Гематологи по злущування сосочків можуть  визначити хвороби крові, а онкологи  - діагностувати ракові захворювання. При огляді язика слід звернути увагу на:
- колір - якщо він блідий, то низький рівень гемоглобіну в крові;
якщо колір жовтуватий, значить, є надлишок жовчі в жовчному міхурі або порушення в печінці; синюватий відтінок - пора перевірити серце і звернутися до кардіолога;
- характер нальоту на різних зонах: наліт, що покриває всю поверхню, вказує на проблеми в шлунково-кишковому тракті; якщо наліт є біля кореня язика і з боків – це означає ниркові порушення, в центрі - інтоксикація товстої кишки; посередині утворилася підкова - товста кишка працює погано, а якщо в цьому місці коло або овал - є проблеми з шлунком;
- форму і характер поверхні - вона може бути: щільною, гладкою, пухкою, покресленою, відбитки зубів на язиці видають проблеми з кишечником. Це ознака хронічного ентероколіту і порушення травлення;
- різні вирости - папіломи, афти, бульбашки; місце їх локалізації вказує на хворий орган, рухливість язика.
Якщо людина перестає відчувати солодке, кисле, солоне або гірке, вірогідні захворювання нервової, ендокринної системи. У середньовіччя існувала сувора кара: переступили закон - відрізали язик. Якщо це був лише кінчик, нещасний втрачав можливість розмовляти. Відрізання під самий корінь прирікало людини на повільну смерть.
Одна з найдавніших систем діагностики за язиком така: кожен орган має своє «представництво» на язику, згідно зі схемою проекцій. Ця схема представляє «двічі перевернуту карту», на якій розташовані проекції відповідних органів. За характеристиками нальоту, почервоніння, іншими ознаками можна судити про процеси в органах і системах, про їх інтенсивності та розвитку.
 Отже, у різних частинах язика проектуються порожнисті і щільні органи нашого тіла. Знебарвлення або підвищена чутливість окремих його частин вказує на порушення в тих органах, які пов'язані з цією частиною.
 Діагностику за язиком слід проводити при денному світлі, найкраще вранці, до того як почистили зуби. Їжа, напої, медикаменти, куріння змінюють колір нальоту язика. Повинно пройти не менше години після того, як вони впливали на язик. Він також уражається при захворюваннях порожнини рота, його травмах, у результаті впливу лікарських засобів, алергічних реакцій і т.д.
 "Географічний" язик характеризується наявністю на його поверхні різних за кольором і величиною ділянок з глибокими борознами і рельєфами.  Він зустрічається при хронічному ураженні шлунково-кишкового тракту, а також при деяких формах психічних розладів. За таким язиком можна практично відразу поставити діагноз алергічного стану окремих органів.
 Кінчик язика теж може багато чого розповісти. Коло по центру - ознака проблем з серцем, два овали по краях вказують на слабкість легень, а якщо їх колір стає коричневим - пора лікувати пневмонію. Якщо язик ніби спінився - лікуй хронічний бронхіт.
 "Волосатий" язик зустрічається досить рідко. Сосочки на поверхні язика відмирають, зростаються між собою, товщають, подовжуються і стають схожими на коричневі волоски. Встановлено, що це відбувається після перенесених інфекцій, якщо в хід йшли антибіотики, а також при порушеннях в роботі шлунку, кишечнику і печінки.
 "Залисини" – це зайва гладкість язика внаслідок атрофії сосочків. Таке трапляється, наприклад, при нестачі в організмі вітаміну В12 і фолієвої кислоти, при атрофічному гастриті.
 Стовщена і рівна серединна складка вказує на напругу хребетного стовпа. Її викривлення говорить про неблагополуччя в різних відділах хребта: корінь язика відповідає за поперековий відділ , центр - за грудний , а кінчик - за шийний відділ. Якщо складок багато і вони переплітаються між собою, значить, є хронічні порушення в товстому кишечнику.
 Таким чином, язик - своєрідна енциклопедія здоров'я людини, тому необхідно бути уважними: реагувати на сигнали, що подаються вірним діагностом, щоб вчасно прийти на допомогу своєму організму.

Язик - символ

 Людина у своєму житті постійно стикається із різноманітними символами. Ми користуємося ними і сприймаємо їх як частину нашого життя. Різноманітні знаки оточують нас скрізь: герби, піктограми, товарні знаки, математичні, хімічні, дорожні знаки, астрологічні знаки, знаки валют, емблеми різноманітних організацій, політичні символи… Все це умовні знаки, які виникли протягом розвитку наук для визначення понять у їхніх галузях знань.
 Тіло людини є матеріальним відображенням усіх пережитих емоційних станів. Пригнічуючи наші бажання і емоції, ми ховаємо їх у тіло, створюючи тим самим блоки і затиски на шляху руху життєвої енергії. У тілі "записані" всі пережиті нами хвороби, психотравми та емоційні напруги. Наше тіло може багато розповісти про той шлях, який ми пройшли, про те, з якими перепонами зустрілися, про ті "війни" в яких перемогли або програли про досвід, який ми придбали, про конфлікти і виклики долі, які його формували, а також про висновки, які ми з цього зробили.
 Великий мислитель Е.Кассирера вважав, що всю історію людства можна розглядати через призму символіки, адже із допомогою символіки люди упорядковують оточуючий нас світ. Життя змінюється, умови життя також змінюються, наука і техніка йдуть вперед, отже, змінюються і символи: деякі залишаються як історичним надбанням, а деякі активно змінюють подальше життя.
 Що означають маски із висунутим язиком? Цей жест мав багато різноманітних символічних значень. Етруски маску із висунутим язиком зображали на бронзових дзеркалах. Мотив оголеного язика і в етрусків, і в індіанців був символом спілкування, мудрості і красномовства. Саме довгий язик Будди і вважається таким. Ним Будда «изрекает сутры» і поширює знання. Язик людини: не тільки орган тіла
 У давньоєгипетському мистецтві мертві зображувались із довгими язиками, що давало можливість спілкуватися з Богами.
 Зображення висунутих язиків також можуть символізувати демонічні, лякаючі, кровожерливі сили, як наприклад, древньогрецькі театральні маски. Єдиний внутрішній орган, який може жестикулювати – це язик, який одночасно є символом захисту і агресії.
 У бойових танцях і скульптурах новозеландських маорі висунутий язик – знак виклику і зневаги небезпекою. 

 Атрибут індійського Бога вогню Агні, який часто зображувався із сімома язиками – емблема жертовного вогню. Тут прослідковується прямий зв'язок між символами язика і вогню: вони обидва червоні, рухливі, пожираючі і творчо-руйнівні. Висунутий язик індійської богині Калі символізує її кровожерливу силу. Але Калі не лише руйнує невігластво, але й підтримує порядок, благословляє і звільняє тих, хто намагається пізнати Бога. Калі безупинно винищує на Землі не лише невігластво, а й ненависть, ниці пристрасті і заздрість. Їй приносять жертви у вівтарів і в храмах. Жерці, які здавна служили Калі, приймають із рук віруючих жертви, відсікають їм голови і змащують язик Богині, щоб утишити її вічну спрагу. Віруючі надіються, що Калі надасть милість і відведе від них хвороби, невдачі, голод і смерть. 
 Всі ми чули про медузу Горгону. Волосся-змії і висунутий язик – її стійкі ознаки. Маска-талісман від пристріту – це зображення голови медузи Горгони, яким у період античності прикрашали будівлі і різноманітні предмети та монети з метою оберега та зла. Взагалі, зображення Горгони сприймається людиною як послання з епох, в яких церемонії і ритуали жертвоприношень були досить поширеними.
 Обличчя, викривлене в гримасі, з висунутим язиком зустрічається і у фінікійському мистецтві.
 А у народів майя багато статуй місцевих Богів показують язик, що вважається ознакою найбільшої мудрості.

Чому люди показують свій язик?

 У багатьох країнах, і у нас в тому числі, людина, яка захоплено чимось займається, часто висовує при цьому язик. Спостереження за дітьми і дорослими виявили схожість в причинах, по яких і ті, й інші висовують язик. Діти, показуючи його, хочуть, щоб від них відстали, коли вони чимось захоплені. Дорослі теж хочуть, щоб їх не турбували, коли вони над чимось зосереджені.  У більшості випадків так людина просто жартує, передражнює іншого або хоче викликати у нього обурення. А взагалі, показувати язик у нас не дуже прийнято.
 В деяких країнах дорослі показують один одному язики частіше, і зовсім з інших причин. Так, наприклад, китайці показують язика, коли чомусь дуже сильно дивуються або чимось налякані. Демонстрація язика не рахується непристойним або неповажним також у Франції та в Італії. Жителі цих країн висловлюють даними жестом легку насмішку над чужим промахом. Якщо ж ви покажете комусь язик в Новій Зеландії, то можете нажити собі ворогів із місцевих. Справа в тому, що в цій країні висунутий язик означає образу чи навіть загрозу іншій людині. Австралійці за цей, здавалося б, безневинний жест взагалі полізуть з вами битися. Якщо вам під час вашого перебування в Латинській Америці показав язик місцевий житель, можете розвернутися і піти прямо в суд. Тому що у латиноамериканців цей жест означає те ж, що і фраза «Ти боягуз!».
 У Німеччині автомобіліст, що показав іншому язик, зобов'язаний заплатити від 150 до 300 євро. Уявляєте, що сталося б з нашими водіями, зроби таке нашим урядом? Півкраїни б залишилося без засобів до існування. Таким чином, важливо пам'ятати, особливо відправляючись в чужу країну, що ваш жест може розцінюватися людиною іншої культури зовсім не так, як ви припускали, адже незнання не звільняє від відповідальності..
 Переважна більшість жителів планети сприймають Альберта Ейнштейна як «божевільного вченого». Такий образ склався в головах мільйонів людей виключно завдяки неординарній зовнішності великого вченого, а не його розумового стану. Одного разу фотограф попросив вченого зробити задумливе обличчя, відповідне іміджу дослідника, на що вчений висунув язика, показавши себе не тільки серйозним винахідником, але і звичайною життєрадісною людиною. Так і вийшла ця фотографія, розвіявши образ сивого, трохи розпатланого геніального вченого. Сам же геніальний фізик визнав цю фотографію небувало вдалою - до того часу йому вже набрид незаслужений стереотипний образ «злого генія».
 Ось таким важливим і цікавим може бути язик людини.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
«Двері в наше життя» «Двері в наше життя»
 Процес травлення починається вже з першого укусу: рот відкривається - губи відчувають дотик їжі - різці відкушують шматочок - язик проштовхує...
Чим керує язик, хто керує язиком? Чим керує язик, хто керує язиком?
 Саме головний мозок є верховним посередником у тих відношеннях, які  зв’язують язик та органи травлення. За сигналами, які надходять...
Презентація «Багатофункціональність язика людини» Презентація «Багатофункціональність язика людини»
...
Презентація «Язик як спосіб виживання тварин» Презентація «Язик як спосіб виживання тварин»
...
Язик як засіб виживання тварини Язик як засіб виживання тварини
Навіщо потрібен язик організмам? Для добування їжі, для вживання їжі, для аналізу їжі, для утворення звуків… . Які ж бувають язики за зовнішнім...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓