Пошук:
Автор Pavlenko | 18 января 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 4276
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Оригінальність пташиного черепа

Всі хребетні тварини обов’язково мають череп – складну кісткову структуру, основна функція якої захист головного мозку. Розрізняють такі типи мозкового відділу черепа: 

-платібазальний - з широкою основою, коли  мозкова порожнина розташовується між очницями: акули, скати, коропи, амфібії, змії, ссавці; 

-тропібазальний - з вузькою основою, коли мозкова порожнина розташована за очницями: кісткові риби, рептилії (крім змій) і птахи.

Спостерігаючи за птахами, а саме за головою, впадає в очі компактність кісток черепа, великі очниці, поява дзьоба, повне зникнення зубів, у більшості птахів - помітне зміщення вниз великого потиличного отвору. Мозок не лежить між очницями і тому він тропібазального типу.

Кістки черепа настільки тонкі, що з'єднання їх одна з одною за допомогою швів стає неможливим. Тому у птахів більшість кісток черепа зливається; межу між окремими кістками добре видно тільки на черепі пташенят (так як у новонароджених дітей людини). Тонкі кістки і редукція зубів сильно полегшують скелет голови. У той же час завдяки складній губчастій внутрішній структурі кістки черепа зберігають велику міцність. 

Анатомічно череп птахів, як і в інших хребетних, ділиться на:Оригінальність пташиного черепа

- мозковий відділ, що включає власне мозкову (черепну) коробку, носовий відділ і область очних ямок;

- лицьовий (вісцеральний) відділ, до якого відносяться щелепи (дзьоб), кістки піднебіння і під'язиковий апарат.

До складу мозкового відділу входять:

- непарні кістки - потилична, клиноподібна, решітчаста;

- парні кістки - тім'яні, лобові, скроневі. 

Крім цього до мозкової частини черепа належать додаткові кістки, що захищають органи слуху і нюху, слізна - очі.

 

Характеристика непарних кісток мозкового відділу 

 

Потилична кістка складається з чотирьох кісток, які утворюють в центрі потиличної кістки великий потиличний отвір, під яким знаходиться мищелок для з'єднання з першим шийним хребцем. На кожній бічній потиличній кістці розташовано по три отвори для проходження нервів і судин. У гусей і качок над потиличним отвором є ще два овальних отвори для з'єднання черепа з хребцем.

Клиноподібна кістка трикутної форми зі скроневими крилами. У курей, качок, голубів тіло клиноподібної кістки з'єднується з крилоподібними кістками.

Решітчаста (гратчаста) кістка розташована в носовій порожнині. Вона складається з горизонтальної та перпендикулярної платівок.

 

Характеристика парних кісток мозкового відділу

 

Тім'яні кістки парні, короткі і широкі, заповнюють простір між потиличною і лобовими кістками.

Лобові кістки парні, великого розміру, мають сильно розвинений виличний відросток. Лобові кістки складаються з трьох частин: лобової, носової, очноямкової.

Скроневі кістки складаються із зрощених кісток - лускатої і кам'янистої. Луската скронева кістка має виличний відросток, який короткий і тонкий у курей, товстий у гусей, довгий у качок. Луска скроневої кістки має суглобову ямку для з'єднання з квадратною кісткою.

 

Характеристика лицьового відділу черепа

 

До кісток лицьового відділу черепа належать міжщелепна кістка, верхньощелепні, або кістки дзьоба, носові, виличні, слізні, піднебінні, крилоподібні, нижньощелепні, квадратні, сошник і під'язикова. Щелепні і міжщелепні кістки утворюють кістковий наддзьобок з роговими зубовидними виступами по краях. Зубів у птахів немає. 

Міжщелепна кістка - витягнута дугоподібна платівка, є основою зовнішньої частини дзьоба і визначає його форму. Бічні відростки разом з верхньощелепною кісткою утворюють дзьоб.

Верхньощелепні кістки - це кісткові пластинки, які з'єднуються зі скуловими кістками і міжщелепною. Піднебінні відростки їх служать для утворення скостенілого піднебіння. 

Носові кістки порівняно великі, і вони обмежують ніздрі.

Виличні кістки мають паличкоподібну форму, розташовані між верхньощелепними і квадратною кістками. Кожна вилична кістка з'єднується суглобом квадратної кісткою.

Слізні кістки добре розвинені, з'єднуються з лобовими, рідко з носовими і частково налягають на виличні кістки.

Піднебінні кістки з'єднують верхньощелепні кістки з крилоподібними. Вони обмежують хоани і утворюють тверде піднебіння.

Крилоподібні кістки - масивні платівки клиноподібної форми (загострені у качок); розташовані між піднебінними і клиноподібною кісткою з одного боку і квадратною - з іншого.

Сошник або леміш утворює додаткову перегородку між носовими порожнинами, що являє собою кісткову пластинку, яка розташовується одним кінцем між піднебінними кінцями; добре розвинений у качок, слабо у курей.

Нижньощелепна кістка складається з декількох частин. Залежно від породи птахів вона має різну форму і називається кістковим піддзьобком, а верхньощелепна і міжщелепна кістки - кістковим наддзьобком.

Квадратна кістка неправильної чотирикутної форми, має чотири суглобові поверхні для з'єднання з скроневою, нижньощелепною, крилоподібною і виличною кістками. На ній є п'ять різних відростків (м'язовий і чотири суглобових). Таке поєднання квадратної кістки з іншими кістками черепа утворить гарний хапальний механізм пташиного дзьоба.

Під'язикова кістка складається з внутрішньоязикової і задньої кісток, під'язикової кістки і кісткових гілок з хрящовими закінченнями, що відходять від середини під'язикової кістки. Під'язикова кістка своїми відростками з'єднується з нижньощелепною, квадратною і крилоподібними кістками.

 

Характеристика дзьоба

 

Птахи не мають рук і практично усі маніпуляції з їжею та майструванням гнізда змушені виконувати лише однією частиною тіла - дзьобом. Дзьоби бувають різних форм і розмірів, і птахи користуються ними з особливою вправністю та спритністю. Довжина і форма дзьоба - це ознаки-пристосування, які дозволяють різним видам птахів спеціалізуватися у методах полювання за здобиччю. 

Дзьоб з його рухомим скелетним механізмом і диференційованої мускулатурою став дуже тонко діючим інструментом, здатним до складних рухів. Утворення дзьоба і одночасно збільшення довжини і рухливості шиї звільнило передні кінцівки від багатьох додаткових функцій (захоплення й утримання здобичі, чистка покривів) і тим самим сприяло їх перетворенню тільки до органу польоту - крила.

Дзьоб складається з двох частин: наддзьобка і піддзьобка, які вкриті  роговим чохлом - рамфотекою. 

Наддзьобок утворений передщелепними, верхньощелепними і носовими кістками.Оригінальність пташиного черепа Більшу його частину складають саме парні передщелепні кістки, які злилися. Спереду вони утворюють опуклу зверху і злегка увігнуту знизу вершину дзьоба, а тому мають три парні відростки: 

1) лобові відростки з'єднуються з верхніми відростками носових кісток і утворюють верхній гребінь дзьоба (обмежують носовий отвір зверху і спереду); 

2) щелепні відростки відмежовують носовий отвір збоку; 

3) піднебінні відростки утворюють кісткове дно наддзьобка (вони входять до складу твердого піднебіння). 

У багатьох птахів основа верхньої частини дзьоба (наддзьобок) покрита восковицею. У птахів, що не мають восковиці, зовнішній відділ рамфотеки наддзьобка, поступово потоншуючись, переходить в шкірний покрив лобової частини черепа.

Різноманітність функцій дзьоба часто забезпечується рухливістю наддзьобка, що здійснюється за рахунок кінетизму черепа. Рухи наддзьобка і піддзьобка координуються диференційованою системою жувальних м'язів.

У ембріонів птахів на вершині наддзьобка утворюється яйцевий зуб, який необхідний для проколювання шкаралупи яйця при вилуплюванні.

Види дзьобів:

-хижий - гострий, загнутий вниз) потрібен для розривання м'яса;

-водний - плоский, з роговими пластинками і зубчиками, яким володіють водоплавні птахи, зубці утримують слизьку їжу – це так звний цідильний апарат: на краях дзьоба розташовуються часті поперечні рогові пластинки, в яких застряють дрібні об'єкти при проціджуванні води;

-зерноїдний - короткий, товстий і сильний, що дозволяє розвивати значні здавлюючі зусилля,  їм володіють всі птахи, що харчуються насінням і зернами;

-комахоїдний - гострий, тонкий, різної форми і довжини, що зручний для лову комах.

Таким чином, дзьоби птахів набули теперішньої будови та форми в результаті пристосування пернатих до навколишніх умов життя і певного виду їжі, але відрізняються вони не лише від способу живлення. Дзьоб слугує для захоплення здобичі, її розчленовування, для дотику, нападу і захисту, пересування, для довбання, риття, зондування ґрунту, а також для складних дій, пов'язаних з доглядом за оперенням і побудовою гнізда.

Висновком усього сказаного може бути лише те, що розміри, форма, компактність черепа птахів та наявність дзьоба – це ті ознаки, які є пристосуванням до польоту і умінням виживати у складних біосферних умовах.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Дзьоб є – зубів непотрібно Дзьоб є – зубів непотрібно
 Дзьоби бувають різних форм і розмірів, і птахи користуються ними з особливою вправністю та спритністю. Довжина і форма дзьоба - це ті дві...
Особливості повітроносних мішків птахів Особливості повітроносних мішків птахів
 Вони необхідні під час польоту тим, що забезпечують механізм подвійного дихання, полегшують тіло в повітрі та збільшують теплопродукцію у 8...
Шляхи утворення п’ятипалих кінцівок Шляхи утворення п’ятипалих кінцівок
 Функціонально та морфологічно кінцівки з 5-ма пальцями перетворювались різними шляхами....
Відмінні ознаки ряду Китоподібні, які дозволяють їм мешкати виключно у воді. Відмінні ознаки ряду Китоподібні, які дозволяють їм мешкати виключно у воді.
Дані матеріали досить широко ознайомлять учнів із особливостями будови Китоподібних ссавців та пристосуваннями їх до життя виключно у воді....
Використання завдань із шифруванням відповідей. Використання завдань із шифруванням відповідей.
В ході систематизації знань та умінь учнів часто використовую завдання, у яких непотрібно писати ні єдиного слова, а лише певний шифр, тобто...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓