Пошук:
Автор Pavlenko | 3 ноября 2013 | Коментарів: 0 | Переглянуто 8608
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Крила – органи комах з аеродинамічними властивостями

Крила комах - бічні вирости стінки тіла, придатки екзоскелету, які використовуються ними для польоту. Крило складається з двох стінок - верхньої і нижньої. Кожна стінка утворена шаром гіподерми, зовні покритою більш-менш розвиненою кутикулою. Між стінками знаходиться вузька щілина, заповнена гемолімфою.
 Крила утворені тонкими мембранами, натягнутими на каркас жилок. Жилки виконують опорну функцію, в них міститься гемолімфа, проходять трахеї і нервові пучки. Крила – органи комах з аеродинамічними властивостямиЖилки розміщуються так, що стають  механічною опорою крила та допомагають протистояти потокам повітря при польоті. Жилки пронизують все крило комахи, забезпечуючи необхідну жорсткість конструкції та її аеродинамічні властивості. Вони є поздовжні, які частково галузяться, та поперечні, що з’єднують поздовжні жилки між собою. Розміщення та число жилок - ознаки, які  добре характеризують кожну систематичну групу комах. Просвіти перетинчастих частин крила, що розміщені між жилками, називаються комірками.
 Повністю розвинені крила мають тільки дорослі особини. Виходячи з кокона, комаха вперше розгортає крила, які тверднуть, а їхні судини поступово наповнюються гемолімфою, повітрям і ферментами. Комахи зазвичай мають дві пари крил, що відрізняються розмірами і формою. У бджіл, ос і мурашок задні крила менші за передні. У сарани задні крила набагато більші, ніж передні. Передні крила жуків перетворилися на надкрилля. Перетинкові нижні крила в стані спокою згорнуті під надкриллями.
 Під час польоту у деяких видів комах крила, що складають пару, так або інакше зв'язані між собою і рухаються в єдиному ритмі, координовано. У багатьох комах крила міцно попарно з'єднані особливими щетинками. Бджоли й оси на задніх крилах мають численні щербинки, до яких кріпляться задні складки передніх крил. Перед самим стартом комахи з'єднують крила, а перед приземленням їх роз'єднують. Поверхня крил може бути цілковито гладкою або частково вкритою лусочками. Крила метеликів вкриті лусочками, які являють собою змінені і сплощені волоски, що розташовані як черепиця.
 У мух, які мають тільки добре розвинені передні крила, задні перетворені в невеликі булавоподібні придатки, багаті на чутливі волоски. Вони працюють як гироскопи і слугують стабілізаторами при польоті.
 У твердокрилих - жуків перша пара крил перетворена на рогові жорсткі надкрила - елітри, які захищають спинну частину тіла. При польоті                        надкрила жуків відіграють роль лише плануючих виростів, які не здійснюють власних рухів, а для літання пристосовані лише задні крила. Інколи у жуків при польоті надкрила, навіть, не розправляються, а задні тільки висовуються в сторони з надкрил.
 У напівтвердокрилих - клопів тверді лише  половинки надкрил, тобто крила передньої пари щільні, шкірясті, лише у верхній частині вони перетинчасті. Виконують передні крила захисну функцію.
 У прямокрилих комах крила першої пари перетворені у шкірясті вузькі надкрила, а друга пара широкі прозорі і з перетинками.  У складеному  стані більш тонкі перетинчасті задні крила прикриті передніми, які захищають їх від пошкоджень  при переміщеннях у заростях рослин.
 У бабок обидві пари крил розвинуті майже  однаково. Деяка незалежність однієї пари крил від другої та наявність м’язів прямої дії дозволяють бабкам досягати високої швидкості під час польотів.
 За участю крил при польоті та їхньої мускулатури розрізняються три групи комах: бімоторні, передньомоторні та задньомоторні. Бімоторність - в однаковому ступені розвиток обох пар крил і приводять їх у рух м'язів. Передньомоторні - об'єднання співдружніх в роботі передніх і задніх крил. В ході такого об'єднання виникає функціональна двокрилість - обидві пари крил функціонують як одна. При цьому, під час польоту основне навантаження припадає на передню пару крил, що часом призводить до ослаблення задньої пари. Задньомоторні - передні крила щільніше задніх і виконують захисну і покривну функцію.
 Комахи, літаючи, дуже часто махають крилами, так часто, що окремі помахи крил людське око побачити не спроможне. У польоті вони повинні долати дві сили: земне тяжіння, що тягне їх донизу, та опір повітря, який заважає рухатися вперед. Комаха долає цей опір за допомогою руху крил, піднімаючись вгору супроти сили гравітації і пересуваючись вперед супроти сили опору повітря. При ударі крильцями вниз комаха піднімається вгору. Політ залежить від того, під яким кутом крила зустрічаються з потоком повітря під ними. Рух вперед також відбувається за допомогою крил, які в даному випадку працюють як пропелер.
 Комахи повільно ширяють у повітрі, широко розкривши крила, під час активного польоту махають ними вгору і вниз. Комахи вміють пурхати, кружляти і перекидатися, покладаючись на точні механізми, які контролюють їхній політ та його траєкторію. Різні комахи махають крилами з різною частотою, причому у двокрилих і лускокрилих кількість помахів збільшується з підвищенням температури повітря, а в перетинчастокрилих і твердокрилих частота помахів крил не залежить від температури. Найрідше махають крилами денні метелики. Махаон робить 5 помахів на секунду, білан – 6, жалібниця – 10, бабки - 20-30 помахів на секунду, бджоли - близько 190 помахів, хатня муха - 200, комар - 600. На відстані 0,5 м політ метелика здається беззвучним, але якщо метелик пролетить повз саме вухо, то можна почути звук низького тону. Нічні метелики махають крилами частіше, совки роблять понад 40 помахів на секунду, а павичеве око – до 40.
 Рухом крил деяких комах, у тому числі й бабок, управляють рухові м'язи, безпосередньо з'єднані з крилами. Мухи та бджоли мають проміжну літальну мускулатуру. Ритмічні скорочення грудей комахи передаються крилам, які, в залежності від інтенсивності скорочень, б'ються швидше або повільніше, міняючи кут по відношенню до тіла. Одними із найспритніших комах є двокрилі комахи, друга пара крил яких перетворилася на дзижчальця. Це своєрідний орган, що допомагає зберігати рівновагу. Дзижчальця рухаються в такт крилам. Такі комахи можуть літати назад, боком і навіть догори ногами.
 Політ метеликів набагато відрізняються від польоту інших комах. Під час помахів права і ліва пари їхніх крил наближаються одна до одної над тулубом і під ним. Над тулубом крила часто суміщаються одне з одним, іноді видаючи при цьому звуки. Крила змахують одночасно, бо переднє і заднє з’єднані одне з одним спеціальною зачіпкою. Під час зближення крила спочатку стикаються передніми краями, а потім усією площиною, ніби видавлюючи наявне між ними повітря. Проглядаючи сповільнено рух крил можна побачити, як крила метеликів плавно вигинаються, по них пробігає хвиля від переднього краю до заднього, і здається, що метелики плавають, повільно вигинаючи крила.
   В результаті еволюції у комах з'явилися різні механізми для виконання контролю за польотом, що приводяться в дію на старті, під час зміни швидкості або напряму польоту і під час приземлення. На зльоті одну з головних функцій виконують ноги, якими комаха відштовхується від землі. Під час посадки ноги служать гальмом і пом'якшують удар в момент приземлення. Коли муха сідає на стелю догори ногами, вона підлітає до посадкового майданчика під гострим кутом, витягнувши вперед усі три пари лапок. У момент, коли передня пара лапок торкається стелі, політ мухи припиняється, проте за інерцією комаха ще трохи просувається вперед.
 Комахи регулюють швидкість польоту, міняючи частоту помахів крил, а також кут атаки, таким чином збільшуючи або зменшуючи поверхню взаємодії крил з повітрям. Вони можуть міняти кут атаки окремих крил, наприклад, для зміни траєкторії польоту. Живіт і ноги у той час відіграють роль кіля. Для управління польотом комахи користуються інформацією, отриманою за допомогою органів чуття. Мухи для контролю за траєкторією польоту використовують також дзижчальця, які завдяки швидкому коливанню допомагають комасі підтримувати рівновагу.
 Температуру свого тіла метелики підтримують за допомого крил. Найбільше тепла крила дістають, коли сонячні промені падають перпендикулярно до них. Чим більший кут падіння, тим менше нагріваються крила. Як тільки температура тіла досягає 35 градусів, метелик змінює положення крил, поки не знайде таке, при якому підтримуватиметься потрібна температура.
 Чому летючі комахи не гинуть під час дощу, чи навіть, грози? Падаючи, кожна дощова крапля створює легенький вітерець, який і здуває комах убік. Виходить, що вони балансують поміж краплями. Перед дощем крила комах зволожуються, стають важчими і комахи опускаються в нижчі шари повітря, де їх ловлять птахи. Через те були поширені такі прикмети: «Ластівки літають низько - на дощ»; «Якщо бджоли не вилітають з вуликів - слід чекати дощу».

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
І серед бабок є бродяги І серед бабок є бродяги
 Про їхній стрімкий політ відомо давно, але про міграції повідомлень мало. Хоча ряд бабок має один вид, що здатен на подолання значних відстаней...
Типи польоту птахів Типи польоту птахів
 Вміння літати вимагає від птахів здатності вирішувати всі життєві завдання, від польоту до зльоту, посадки та орієнтації....
Залетів у вікно … бражник Залетів у вікно … бражник
Назви багатьох видів бражників походять від назв рослин, на яких розвиваються личинки: олеандровий, сосновий, липовий, тополевий, молочайний,...
Презентація «Крила комах» для 8 кл. Презентація «Крила комах» для 8 кл.
...
Матеріали до уроків біології тварин (8 кл.) про відмінні ознаки ряду Лускокрилі або Метелики. Матеріали до уроків біології тварин (8 кл.) про відмінні ознаки ряду Лускокрилі або Метелики.
Відмінні ознаки ряду Лускокрилі або Метелики....
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓