Пошук:
Автор Pavlenko | 21 апреля 2010 | Коментарів: 0 | Переглянуто 30465
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Архітектори та будівельники серед тваринного світу.

Протягом багатовікової історії розвитку життя людство отримало від тварин багато уроків Архітектори та будівельники серед тваринного світу.по прядильній майстерності, будівництву житла, прокладанню тунелей … . Деякі тварини досягли величезних успіхів у виготовленні клею – зв’язуючого матеріалу із власної слини та спеціальних залоз. Дослідивши хімічну структуру цих речовин, вчені були вражені тим, що тварини, а саме комахи і птахи, в процесі довготривалої еволюції досягли досконалості у створенні власних природних будівельних матеріалів та міцного «цементу». Наприклад, мурахи-ткачі при будівництві гнізд використовують власні личинки. Ці личинки виділяють густу липку рідину, яка швидко густіє на повітрі і перетворюється на тонкі, блискучі, неначе шовк, ниточки. В той час, як одні мурахи тримають у своїх щелепах краї листочків, з яких будується їхнє житло, інші мурахи обережно переносять личинок, використовуючи їх як живі човники і швидко та міцно «зшивають» стіни своїх будиночків. У результаті нове житло виглядає зовні обшите шовком.
Серед мурах ще відомі мурахи-столярі. Вони мешкають у гнилих пнях. Там вони будують численні мініатюрні кімнатки-келії, відмежовані одна від одної тонесенькими стінками. Архітектори та будівельники серед тваринного світу. Між кімнатками є проходи, підпорки, драбинки, галереї, які ми зустрічаємо у звичайних спорудах. До такого будинку ведуть тисячі мурашиних стежинок, посипаних пісочком та маленькими камінцями. Крім цього, ці кімнатки мають і підземні ходи.
Гусені багатьох метеликів за допомогою слини прядуть такі тонкі нитки, що необхідно взяти їх декілька штук, щоб щільність досягла щільності волосини. Личинки плетуть кокон, рухаючи активно головою, неначе малюючи вісімку. Коли кокон буде готовий, лише тоді вони випускають слину і заліплюють випущені ниточки. Тому всередині кокон такий блискучий, як лакований. Деякі оси, будуючи свої соти, для їхньої міцності «вмуровують» туди тверді ворсинки, шерсть і, навіть, травинки.
У багатьох дерев, а саме беріз, тополь, ліщини можна побачити листочки, скручені в трубочку. Це робота комах-«кравців» - жуків золотисто-жовтого кольору з яскраво-синіми черевцями. Жіночі особини цих комах ціною безперервної натхненної праці – закручування листків – будують житло для свого майбутнього покоління. Роблять вони це так: хоботок самки на кінці розширяється у вигляді лопаточки, що закінчується гострими щелепами. По-перше, вони знаходять центральну жилку листка і перерізають її. Із-за цього зменшується приток рідини і тоді вони повільно починають закручувати листок у трубочку. Потім лопатовидними губами комахи з’єднують краї пошкоджених листків, на яких уже є місця, наповнені липкою речовиною. Тому краї стають надійно «спаяні». В такому захищеному гніздечку відкладаються 3-4 яйця. За добу самки роблять лише два таких гнізда.
Про павуків, як найкращих ткачів у живій природі ми знаємо. Їхні нитки на повітрі не засихають, а залишаються липкими, для уловлювання здобичі у ловчу сітку. Архітектори та будівельники серед тваринного світу.
Існують також види бджіл-столярів. Вони вибирають старі дерева, із дуплами. Гострими щелепами будують собі житло у вигляді красивих кошиків, використовуючи деревні клітини, скріплені слиною.
Інші оси роблять свої будиночки ще цікавіше із матеріалу, який схожий на міцний папір. У дійсності це кора дерева, яку оси повільно і методично пережовують шматочок за шматочком. Пережована маса знову склеюється слиною. У кінцевому результаті будиночок має яйцеподібну форму. Це відбувається так, тому що відклавши в соти яйця, оси поверх них будують наступний шар сот. Коли вилуплюються молоді оси, вони негайно підключаються до роботи. таким чином, яйцевидне житло схоже на багатоповерховий будинок.
Деякі оси оволоділи майстерністю каменярів. В якості будівельного матеріалу вони використовують пилинки. Потім змішують їх зі слиною і роблять невеликі цеглинки, з яких і будують свої житла. Між ці «цеглинки» вони вкраплюють частинки кварцу або шматочки ракушок, тому на сонці така споруда виблискує цими «діамантами».
Властивостями своєї слини користуються і птахи. Особливо ми це спостерігаємо у ластівок. Архітектори та будівельники серед тваринного світу.Іволги також при будівництві гнізда використовують соломинки, травинки, гілочки, склеюючи їх своєю ж слиною. На кінці кожної травинки вони роблять петелечку, в яку потім пронизують наступну травинку чи гілочку. Гніздо у іволги майструють лише самки.
Деякі птахи будують свої гнізда на високих деревах з великими листками. Шукають листки, розміщені дуже близько один до одного. Дзьобом продирявлюють кожен листочок і пронизують в отвори принесену волосину, притягуючи кінці листків. В результаті це стає схожим на широку чашу. Вистилається гніздо зсередини шерстинками тварин, пухкими насінинками, пухом, куди і відкладаються яйця.
Із гризунів найкращими інженерами-будівельниками є бобри. Їхнє будівельне мистецтво настільки досконале, що людям важко це зрозуміти. Щоб перегризти стовбур товщиною в руку, бобру необхідно 2-3 хвилини. Вхід до їхнього підземного житла знаходиться на відстані 1-2 м під поверхнею води.Архітектори та будівельники серед тваринного світу. Вхідний «коридор» доходить до поверхні землі і закінчується над водою, де знаходяться корені дерева. Тут же будують спальню, де може вміститися дві людини середнього зросту. Коли рівень води спадає, бобри викопують другий тунель, який обов’язково повинен знаходитися під водою.
Але найцікавіше бобри будують плотини. Спочатку вони вибирають місце, потім в його середину приносять камені, гілки, сучки, грязь, поки не утвориться острівець. І лише тоді починається дійсне будівництво. До берега від острівця накладають більші гілки, деревинки, каміння, переплітаючи все між собою. Часто вода перешкоджає їхній роботі і змиває все, але бобри не здаються і «латають дирки» з великим ентузіазмом. Закінчивши одну плотину, вони тут-же починають будувати наступну.
Ондатра також прекрасний будівельник. Їхні житла схожі на боброві, хоча між ними немає ніяких родових зв’язків. У якості матеріалу ці тварини використовують суху траву, рогіз, тростину і скріплюють все гряззю. Ширина і довжина такого житла 1 м на 1 м.
Таким чином, ще в часи первісної людини, тварини вміли робити собі житло. Можливо, це послугувало людству навчитися такій майстерності. На сьогоднішній день, незалежно від великого прогресу, сучасної архітектури та передових технологій інженери-біоніки продовжують вивчати будівельні здібності тварин.скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Складне життя мурашника Складне життя мурашника
 Складність життєвого укладу мурашиної сім'ї дивує, і фахівців, і природодослідників, і простих спостерігачів. Важко повірити в те, що життя...
Гончарна справа у птахів Гончарна справа у птахів
 Назва птаха пічник пов’язана із особливостями життєдіяльності, саме із створенням гнізда. Птах ніколи не намагається заховати своє гніздо...
Акробати в повітрі Акробати в повітрі
 Кожен вид ластівок займає різні «повітряні поверхи». Вченими було досліджено, що найвище піднімаються стрижі, виловлюючи невидимих...
Тварини «анатоми» та «хірурги». Тварини «анатоми» та «хірурги».
Природа протягом багатьох тисячоліть створювала тварин, які здатні були одним уколом свого жала з точністю потрапити у нервовий вузол своєї жертви та...
Мурахи-інтелектуали Мурахи-інтелектуали
Ми знаємо, що комахи мають складні інстинкти. Але серед них інтелектуалами можна назвати саме звичайних мурах. Вони здатні постійно навчатися, а...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓