Пошук:
Автор Pavlenko | 27 апреля 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 4713
Рубрика: Корисна інформація / Рослинний світ

Захисна дія кори рослин і не тільки…

Кора - зовнішня, периферична частина стовбура або гілки, яка в основному легко відокремлюється  від внутрішньої,  більш щільної, маси - деревини. Це  сукупність різних тканин, що знаходяться між шкіркою і камбіальним кільцем. Кора краще відокремлюється в місці на межі між камбієм, бо клітини камбію дуже ніжні і розриваються легше за інші.

Кора – шар стебла, до складу якого входять: епідерміс, корок, луб. Епідерміс – недовговічний, складається з клітин, які швидко відмирають, та замінюються корком. Корок – мертві клітини. Шкірочка і корок захищають стебло від несприятливих умов, не пропускають вони і повітря. У корковому шарі є спеціальні отвори, крізь які проходить повітря, необхідне для дихання рослин – сочевички. Вони утворені великими клітинами основної тканини з великими міжклітинниками.

Внутрішня частина кори – луб. Луб – сукупність різних типів тканин: провідної (ситоподібні трубочки), механічної (луб’яні волокна) та основної. Ситовидні трубки – живі провідні клітини флоеми з’єднані за допомогою поперечних перетинок з великою кількістю пор і нагадують сито, повздовжні стінки потовщені, але не дерев’яніють, цитоплазма зберігається, але ядро руйнується. Луб’яні волокна надають стеблу міцності.

Отже, за походженням виділяють первинну і вторинну кору. Первинна кора - це тканина постійна. Вторинна народжується з камбію і, завдяки його діяльності поступово потовщується. Саме її називають лубом або фелемою.. Зовнішня частина виконує роль захисного покриву, гідро- і терморегулятора, внутрішня функцію – проведення поживних речовин. 

По фактурі і малюнку кори виділяють:Захисна дія кори рослин і не тільки…

-дерева з гладкою корою (бук, граб, вишня);

-дерева з пластинчастою корою (каштан, евкаліпт);

-дерева з дрібно-тріщастою корою (груша, гінкго);

-дерева з глибоко-тріщастою корою (дуб, верба) 

Певне значення мають морфологічні ознаки кори пагонів, їхній колір, структура, форма та колір сочевичок. Наприклад, кора дуба - зовнішня поверхня гладенька або трохи зморшкувата з поперечно витягнутими сочевичками, світло-бура, блискуча. Внутрішня поверхня - жовтувато-бура, з численними, виступаючими вздовж, ребрами. Кора  калини  - зеленувато-сіра з бурими сочевичками, містить флавоноїди, дубильні речовини, ефірну олію та має кровоспинну, сечогінну, в’яжучу, седативну, гемостатичну, антисептичну, знеболювальну та тонізуючу м’язи дію. Кора крушини  молодих пагонів - червоно-бура, блискуча, з білими сочевичками, а кора старих гілок і стовбурів - сірувато-бура. 

Гілки дуба дають на 8-10% більше кори, ніж стовбури. Кора в більшості випадків не має майже ніякої цінності, хоча іноді служить матеріалом для різних виробів, тобто піддається механічній або хімічній обробці - це кора дуба, багатьох верб, ялини, модрини і частково берези. "Дубен" при виробленні шкір і потім, після вимочування, йде за кордон на приготування брикету.

Кора береста та берези - матеріал для досить різноманітних виробів і для добування дьогтю. Кора липи і верби дає лико для виробництва і, крім того, липа - мочало для рогож і лантухів, луб для різних виробів, а з вербової та осокової кори в'ють мотузки для неводів. У корі верби міститься саліцин, дубильні речовини, флавоноїди, смоли і вітамін С. Дахи з соснової кори набагато кращі солом'яних. Ялинова кора використовується на підстилку під покрівлі. Кора вільхи і волоського горіха придатна для фарбування тканин в чорний і коричневий кольори. З лубу рокитника  плетуть в Італії прекрасні капелюхи. 

Кора пробкового дуба поставляє пробку. Більше 500 років тому людство гідно оцінило цінні властивості пробки. Пробкова кора збирається вручну 1 раз в 10 років, і при цьому не наноситься ніякої шкоди дереву. Шар кори відновлюється і знову збирається. Дерева коркового дуба живуть більше 200 років. Пробку добувають вручну, у спекотні літні місяці, коли кора злегка відстає від стовбура і легко знімається. Вперше її знімають з дуба, що досяг, як мінімум 25-річного віку, і повторюють цю операцію кожні дев'ять років.

На сьогоднішній день досить часто господарі хочуть мати красиві присадибні ділянки та сади. При підборі рослин для тієї чи іншої композиції залежно від поставленої мети завжди спираються на форму крони, забарвлення і форми листків, квіток, плодів і не останнє місце серед зазначених якостей займає фактура і забарвлення кори деревних рослин. Все зрозуміло, а чому ще й кори? Пізньої осені і взимку, коли більшість рослин оголюються, скидаючи листя, настає черга для кори різних чагарників і дерев. Саме тому при підборі рослин для саду пропонують звернути увагу і на ті з них, які виділяються своєрідним малюнком і забарвленням кори. Адже сад повинен бути красивим в будь-який період року. Хоча і в теплу пору року в масових посадках особливості кори мають важливе значення. 

 Березу в усьому її розмаїтті, мабуть, можна сміливо назвати однією з найкрасивіших рослин за різними критеріями. І все ж саме декоративна кора в значній мірі визначає той вигляд рослини, який так полюбився багатьом.

Особливий інтерес представляє верба біла, яку ще називають сріблястою. Виростає верба біла в основному по берегах різних водойм і вздовж доріг. Декоративність рослини поряд з плакучою кроною, сріблястим опушенням нижньої сторони листків і цвітінням складають цікавий поздовжньо-тріщинуватий малюнок кори і красиве забарвлення пагонів.

Зокрема, молоді пагони верби білої пофарбовані в оливково-зелений або буро-червоний колір, а на кінцях вони до того ж ще й сріблястоопушені. У міру старіння пагони стають гнучкими, блискучими, жовтувато-буро-червоними.

Досить цікава кора у полуничного дерева, яке часто відрізняється досить химерно викривленим стовбуром і звивистими кінцями гілок. Його народна назва «безсоромниця». Чому? Щорічно в червні - липні тонкий, як папір, верхній шар декоративної коралово-червоної кори розтріскується і опадає, оголюючи нижній шар молодої світло-зеленої кори, яка поступово набуває червоно-коричневого забарвлення. 

Антибактеріальну дію кори мурашиного дерева обумовлено лапахолом - сполукою, виділеною з екстракту кори ще в ХІХ ст. Лапахол запобігає росту і розмноженню багатьох мікроорганізмів. Противірусна активність мурашиного дерева обумовлена його здатністю пригнічувати ферментативні процеси, без яких не може відбуватися розмноження вірусів. Протигрибкові властивості мурашиного дерева пов'язані з наявністю в ньому ксілодіна, який в сукупності з лапахолом пригнічує ріст грибків в різних органах і тканинах. Протипаразитарна дія кори мурашиного дерева виражається в його здатності інгібувати розмноження і розвиток внутрішньоклітинних паразитів, наприклад, малярійного плазмодія.

Таким чином, кора дерева, яка виконує досить важливі функції в житті рослинного світу, має численні використання у різних галузях виробництва.  

 

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Папороть, що має Папороть, що має "роги"
 Платицеріум - дивовижна рослина, яка не потребує грунту і росте просто на стовбурах і гілках дерев у тріщинах кори. Цю папороть...
Листопад – «море барв осені» Листопад – «море барв осені»
 Крім жовтого і жовтогарячого забарвлення, восени деяке листя особливо привабливе червоними тонами. Однак вони характерні не для всіх дерев....
Чому небажано спалювати листя? Чому небажано спалювати листя?
  На відміну від лісової підстилки, яка пухка і багата повітрям та вологою, підстилка міст під ногами людей швидко ущільнюється. В ній...
Як дерева готуються до зими? Як дерева готуються до зими?
Пережити зиму рослинам допомагають різноманітні пристосування....
Давні українські традиції фарбування тканин Давні українські традиції фарбування тканин
Традиційно барвники виготовляли з багатьох компонентів живої природи – кори дерев, листя, коріння, плодів та квітів. Для кожного окремого випадку...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓