Пошук:
Автор Pavlenko | 17 апреля 2012 | Коментарів: 0 | Переглянуто 8282
Рубрика: Корисна інформація / Рослинний світ

Яблуневий сад нашої душі

У наш досить складний період життя, коли маємо розвинуту науку і техніку, ядерну фізику, кібернетику та космічну біологію, вирощування рослин залишається не лише життєво-необхідною галуззю людської діяльності, але стає найпоширенішим захопленням, відпочинком людини на природі, серед прискореного темпу життя сучасних мегаполісів. Польський вчений-садовод писав: «в глибині серця кожної людини притаївся яблуневий сад в розпалі весняного цвітіння».
Серед великого різномаїття плодових рослин України, звичайно, перше місце посідає яблуня. Це основна плодова культура помірного кліматичного поясу північної півкулі. З великим успіхом її також вирощують у ряді регіонів південної півкулі планети. Вона має унікальні адаптаційні властивості, що дозволяє уміло використовувати її в селекції в різних умовах, де мінімальні температури опускаються до -400С, а максимальні до +400С. Завдяки численній кількості сортів яблунь, вони дають можливість формувати їхній асортимент для кожного регіону, постійно його покращуючи. Крім цього яблуня відрізняється незвичайним потенціалом урожайності: 70-90 т/га.
Яблуня – одна із найдавніших плодових рослин. Її зображення зустрічається а храмах та пірамідах Древнього Єгипту, згадується в «Одіссеї» Гомера, міфах та легендах інших народів античного світу. Під час археологічних розкопок на території Швейцарії, Франції та Італії були знайдені залишки плодів і насіння яблуні, вік яких перевищує 5 тисяч років. У ІVст. до нашої ери Теофраст – «батько ботанічної науки» - вперше згадує ранні і пізні сорти яблунь та груш. На декілька століть пізніше вже згадується про 50 культурних сортів яблунь, які вирощувались у Древній Греції та Римі. В епоху Середньовіччя поширення яблуні пішло з монастирських садів Італії та Франції. З ХV-ХVІ ст. почалося більш широке розповсюдження цієї культури завдяки виведенню нових сортів, а вже з ХVІІ ст. почалися перші досліди по їхньому штучному схрещуванню.
Яким же чином яблуня потрапила до нас?
У Росії культура яблуні з’явилась і почала розвиватися ще з Х-ХІ ст., проникнувши із Візантії одночасно із християнською релігією. Першим центром плодівництва була Київська Русь, особливо славився яблуневий сад Києво-Печерської лаври, який був закладений у 1051 р. Антонієм Печерським. Майже в той же час стали відомими сади Китаєвської пустині, Феофанії, Голосієва.
Не обійшлося садівництво без Петра І, який значну увагу приділяв плодівництву і декоративному садівництву. При закладці у 1707 р. в Петербурзі Літнього саду віддав наказ: «поруч з іншими плодовими рослинами посадити обов’язково яблуні».  А з 1713 р. у Аптекарському саду почесне місце займала саме яблуня.
В Україні яблуня стає промисловою культурою уже з ХVІІІ ст.

Ботанічні характеристики яблуні як плодового дерева. 

Крони яблунь є характерною ознакою її видів і сортів. Вони бувають досить високими, що при вільному рості до 20-річного віку досягають 10 м і більше, середніх розмірів – 5-10 м, низькорослі – до 5 м.

Розрізняють такі форми крон:
а) вузькопірамідальна крона формується при досить гострому відходженню основних гілок від стовбура під кутами 15-200 градусів.
б) широкопірамідальна крона формується при відходженні основних гілок від стовбура під кутами 30-60 градусів.
в) оберненопірамідальна (віникоподібна) крона утворюється також при відходженні основних гілок під кутами 30-60 градусів, але вони рано втрачають провідні гілки.
г) овальна або еліптична крона утворюється …
д) округла або кулеподібна крона утворюється при відходженні основних гілок від стовбура під кутами 60-90 градусів. Для неї характерний рівномірний ріст гілок в усіх напрямках.
е) плоскоокругла крона утворюється також при 60-90 градусних відходженнях гілок від стовбура, але вона має більш раннє затухання ростових процесів провідних гілок.
ж) куполоподібна крона утворюється при відходженні основних гілок від стовбура під прямими або тупими кутами, тобто вони можуть мати звисаючі гілки.
з) неправильна (крислата) крона формується як завгодно і не підлягає ні під одне правило утворення гілок.
На сьогоднішній день вивели колоноподібні крони, у яких бічні гілки не розвиваються. Але найбільшого поширення набувають крони із вазоподібними формами, які добре освічуються промінням Сонця та досить зручні для догляду та збирання урожаю. Взагалі селекціонери намагаються створювати такі форми плодових дерев, щоб плодоносна крона була розміщена якнайнижче.

Гілки можуть бути і гладенькі і колючі. Листорозміщення в основному почергове.
Бруньки яйцеподібні, з кількома покривними, розміщеними черепицеподібно, лусками. Плодоутворюючі бруньки - плодухи є різних типів – кільчатки – досить короткі до 3,5 см однорічні гілочки; «копьеца» – однорічні плодоносні гілочки від 5 см до 15 см; плодові прутики – однорічні плодоносні гілочки понад 15 см завдовжки. За плодовими бруньками можна розрізняти сортові ознаки яблунь. 
Листки черешкові, часто з прилистками, за формою від видовжених до округлих. Мають цілісні або лопатеві листкові пластинки з різноманітними краями листкових пластинок, що відповідає різним сортам яблунь.
Квітки білі, рожеві, коричнево-червоні, зібрані у зонтикові китиці або щитки. Пелюстки напівкруглі або оберненояйцеподібні. Чашолистки можуть залишатися на плодах, а можуть і обпадати.
Квіти двостатеві, тичинок 15-20, з жовтими пиляками. Зав’язь маточки нижня, 3-5-гніздна.
Плід несправжній, різної величини, форми і забарвлення. Несправжній він тому, що утворюється не лише із зав’язі, але і з квітколожа, чашечки. У кожній насіннєвій камері по 2-3 насінини. Оболонка насіння коричнева. М’якіть плодів без кам’янистих клітин.
У більшості плодів біля плодоніжки наявна воронкоподібна або блюдцеподібна заглибина. Вона буває:
а) товста і коротка;
б) тонка і коротка;
в) тонка середня;
г) товста середня з потовщенням на кінці;
д) товста довга з потовщенням на кінці;
е) тонка довга зігнута.
Форма і глибина підчашечкової трубки у всіх сортів досить різна.Яблуневий сад нашої душі
 Підчашечна порожнина буває глибока або дрібна, широка або вузька, циліндрична або конічна, воронкоподібна.
Чашечка плоду яблуні буває:
а) закрита;
б) напіввідкрита;
в) відкрита.
Підчашечна трубка буває:
а) широка циліндрична;
б) глибока конічна;
в) дрібна конічна;
г) широка циліндрична;
д) глибока циліндрична;
е) воронковидна.

Форма плодів буває:Яблуневий сад нашої душі
а) плоскоокругла;
б) округла;
в) циліндрична;
г) ріпчаста;
д) середньоплоска конічна;
е) видовженоконічна;
ж) продовгувастодзвіночкова;
з) грушоподібна;
и) неребриста;
к) ребриста у верхній частині плода;
л) ребриста по всій поверхні плоду.
 

Шкірка плодів яблуні буває товста і тонка, груба та ніжна, гладенька і шорстка, суха і масляниста, блискуча і тьмяна, з нальотом і без нього.  Всі ці характеристики мають значення для транспортабельності плодів та їх терміну лежання у спеціальних сховищах. Крім цього шкірка має не лише покривне, але й основне забарвлення, яке часто трансформується у процесі зберігання. Основне забарвлення буває зеленувате або світло-зелене, зелено-жовте або жовтувато-зелене, світло-жовте і білувате. Покривне забарвлення буває найрізноманітніше: рожеве, малинове, цегляно-червоне, червоне, рубінове, смугасте, рум’яне на сонячному боці…
Смак м’якоті буває: прісно-солодкий, солодкий, кисло-солодкий, кислий, терпко-кислий, з гірчинкою, з пряним смаком, … Смакові якості плодів набуваються при витримуванні їх до повного дозрівання в умовах достатньої суми активних температур. Але садоводи мають свої маленькі хитрості, завдяки яким ми можемо мати яблука на столі протягом усього року.
 Яблуня - дерево з твердою деревиною, яку висушити зовсім непросто. Зате вироби з добре висушеної деревини ніколи не тріскаються і не коробляться. Деревина дикої яблуні міцніше садової і менше схильна до ураження гниллю. Стовбур у неї майже прямий, а це дає можливість робити заготовки у вигляді кряжів, дощок і брусів. У домашньої яблуні стовбур кривий, з товстими кострубатими сучками і розкидистою кроною. Коли вона відживає свій вік, її викорчовують, гілки і коріння йдуть на дрова, які можна використовувати при копченні м’яса.
 Деревину яблуні цінують за високу міцність і зносостійкість. З неї роблять зуби дерев'яних грабель, колодки рубанків. Ріжучі інструменти залишають на деревині гладкий глянцевий зріз, що важливо при виконанні дуже тонкої різьби, яка особливо ціниться при роботі з мініатюрною скульптурою.
 Деревина яблуні чудово шліфується, полірується і піддається лощенню. Просочена лляним маслом або натуральною оліфою, вона набуває більш високу міцність і глибокий темно-коричневий колір. Після шліфування і лощіння на виробах виявляється красивий хвилястий малюнок.
Оригінальну текстуру має деревина яблунь, що ростуть гвинтоподібно.
Вік яблунь може бути від 50 до 80 років, а у досить сприятливих умовах і до 200 років (дикі види). Всі яблуні – листопадні дерева.
 І непотрібно забувати, що яблуня вважається древом життя, яке жило колись у райському саду, зберігаючи в собі таємницю пізнання добра і зла. Його плоди допомагають вилікувати багато хвороб і повернути втрачене здоров'я...
скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
"Багатоноге" дерево
  ... надзвичайно особливими серед видозмінених коренів є корені-підпорки, які утворюються у баньяна.     ...
Пригостили «чудо-ягодою» - гумі. Смакота! Пригостили «чудо-ягодою» - гумі. Смакота!
 Плоди на довгій плодоніжці, яскраво-червоного забарвлення,  поверхня яких вкрита дрібними сріблястими крапками. Дуже приємні на смак і...
Яблуня і яблука Яблуня і яблука
 Всі люди з дитинства і до старості полюбляють яблука. Безцінний фрукт! І ніхто по-справжньому не задумується над тим, яка ж історія вирощування...
Жуки, які шкодять плодові рослини Жуки, які шкодять плодові рослини
 Кожен українець, змалку і до старості, полюбляє плоди, вирощені на рідній землі. Першими достигають суниці, потім черешня, а далі все по черзі:...
Рослини шкільного біогеоценозу «Екосистема здоров’я» Рослини шкільного біогеоценозу «Екосистема здоров’я»
Листяні дерева Акація біла – 2 Береза бородавчаста – 16 Верба гостролиста – 2 В’яз листуватий – 3 Липа серцелиста – 2 Тополя гібридна – 59...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓