Пошук:
Автор Pavlenko | 2 декабря 2016 | Коментарів: 0 | Переглянуто 5383
Рубрика: Корисна інформація / Різне

Характерні назви частин тіла тварин

Відносне розташування частин тіла

Для опису відносного розташування частин і органів тіла тварин використовуються такі терміни, що характеризують площини:
- поперечна – поділяє тіло навпіл на верхню і нижню частини;
- cагітальна - перетинає тіло поздовжньо по середній лінії від рила до хвоста, розділяючи тіло на праву і ліву частини; 
- фронтальна - перетинає тіло поздовжньо, розділяючи тіло на спинну і черевну частини. 
Верхня поверхня тіла називається дорсальною, або спинною, нижня - вентральною, або черевною. 
Краніальний - розташований ближче до голови; каудальний - розташований ближче до хвоста. 
Медіальний - розташований ближче до середньої лінії; латеральний - більш віддалений від середньої лінії. 
Проксимальний - розташований ближче до місця прикріплення органу; дистальний - далі від місця прикріплення.

Форма хребців у хребетних

-Амфіцельні - двоввігнуті (риби, деякі амфібії і рептилії). 
-Процельні - увігнуті спереду (більшість амфібій і рептилій).
-Опістоцельні - увігнуті ззаду (частина амфібій і рептилій).
-Гетероцельні - сідлоподібні (в шиї у птахів). 
-Платіцельні - плоскі (ссавці).

Типи лусок у тварин

-Плакоїдна - пластинка з зубчиком, що складається з дентину, зубчик зверху покритий емаллю, всередині порожнини – пульпа; може змінюватися, регенерувати. 
-Космоїдна - кісткова пластинка, покрита шаром косміна, в якому є порожнини, заповнені м'якоттю (кровоносними судинами). Походить з плакоїдних лусок, що злилися з кістковою пластинкою; утворюється в шкірі. 
-Ганоїдна - кісткова пластинка, покрита шаром ганоіна, в якому немає системи порожнин з м'якоттю; походить з космоїдних лусок. Зовнішньо ганоїдні луски ромбічні, з'єднується одна з одною зчленуваннями. Вони постійні, зміни в них не відбуваються.
-Кісткова - кісткова пластинка, що походить з ганоїдної луски, яка втратила шар ганоїну. Накладаються одна на одну черепицеподібно. Вони постійні, зміни не відбувається; ростуть все життя, при втраті - регенерують.
-Циклоїдна - з гладеньким зовнішнім краєм. 
-Ктеноїдна - з зубчастим зовнішнім краєм.
-Луски-жучки - зі справжньої кістки (осетрові).

Форми хвостового плавця

-Протоцеркальний - первинносиметричний, спинна і черевна лопаті симетричні; хорда проходить між ними посередині. (у круглоротих, у личинок всіх риб). 
-Гетероцеркальний - нерівнолопатний (несиметричний); задній кінець хвоста загнутий вгору; черевна лопать збільшена. (у хрящових риб, осетрових).
-Гомоцеркальний - рівнолопатний (зовнішньо симетричний), черевна лопать збільшена настільки, що за розмірами дорівнює вигнутому вгору кінцю хвоста (у більшості кісткових риб). 
-Дифіцеркальний - вдруге симетричний, що виникає при редукції частини хребта, загнутого в гомоцеркальному плавці в спинну лопать (у кісткових ганоїдів, частини дводишні риб і кистеперих).

Череп 

Мозковий череп розвивається навколо головного мозку і органів чуття. Розрізняють такі типи мозкового відділу черепа: 
-платібазальний - з широкою основою; мозкова порожнина розташовується між очницями (круглороті, акули, скати, дводишні, коропові, амфібії, частина рептилій - змії, ссавці); 
-тропібазальний - з вузькою основою; мозкова порожнина розташована за очницями (костисті риби, рептилії, крім змій і амфісбен та птахи).
Вісцеральний череп розвивається навколо глотки. В ембріональному розвитку утворюється з хрящів зябрових дуг.

Типи прикріплення щелеп до мозкового черепа

-Протостілія - щелепна і під'язикова дуги незалежно одна від одної підвішені зв’язками до мозкового черепа - гіпотетичний вихідний тип. 
-Гіостілія - щелепна дуга кріпиться до під'язикової дуги (до підвіску), а під'язикова дуга - до мозкового черепа (більшість хрящових, всі костисті риби, осетрові - у них рухлива не тільки нижня, але і верхня щелепа). 
-Амфістілія - щелепна дуга кріпиться і до мозкового черепа, і до під'язикової дуги (до підвіску); під'язична дуга теж кріпиться до черепа (примітивні акули і кісткові ганоіди). 
-Аутостілія - щелепна дуга зростається з мозковим черепом, а під'язикова дуга не прикріплюється до черепа (дводишні, амфібії, рептилії, птахи, ссавці).
 
Забарвлення тіла тварин та його покривів

  Забарвлення тіла тварин та покривів тіла забезпечується: 
-кров'ю;
-фізичними особливостями заломлення світла - синє переливчасте забарвлення пір'я у шпаків, граків, білий колір пір'я і волосся - при повному відбитті падаючих променів;
-пігментами - помаранчеві каротиноїди, жовтий рибофлавін - у хроматофорах, жовті, коричневі і чорні меланіни - в меланоцитах. Зелене забарвлення папуг і квакш - комбінація жовтого пігменту і структури, що відбиває синій колір.
скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Оригінальність пташиного черепа Оригінальність пташиного черепа
 Спостерігаючи за птахами, а саме за головою, впадає в очі компактність кісток черепа, великі очниці, поява дзьоба, повне зникнення зубів, у...
«Шкіряні» особливості «Шкіряні» особливості
 Шкіра – носій особливого кольорового візерунку та різноманітних візуальних «міток», наприклад, гребінь півня, сідничі мозолі...
Зуби – важлива загальна ознака організації тварини. Зуби – важлива загальна ознака організації тварини.
Зуби адаптивно диференціювались у досить широких межах у залежності від способів добування та переробки їжі, а також захисту від ворогів. За їх...
Основне про покриви тіла хребетних тварин. Основне про покриви тіла хребетних тварин.
Шкіра захищає тіло від пошкоджень та інфекцій. Її пігменти затримують шкідливе для клітин випромінювання. Кровоносні капіляри та потові залози беруть...
Симетрії тіла тварин та їх формування. Симетрії тіла тварин та їх формування.
Симетричними називаються тіла, що складаються із таких частин, які шляхом деяких перетворень можуть бути суміщені одна з одною. Найістотнішими є два...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓