Пошук:
Автор Pavlenko | 17 мая 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 14020
Рубрика: Корисна інформація / Біологія людини

Створення руху очей

   Зорова сенсорна система для людини має першочергове значення, адже саме зір дає 70% інформації про оточуючий нас світ. Орган зору або зоровий аналізатор - це не тільки око. Власне око - це периферична частина органу зору, центральна ж його частина - це зоровий центр сприйняття образів, що знаходиться в потиличній частці головного мозку.

Зір у людини бінокулярний, тобто два наших ока дивляться в одну точку. Для того, щоб розглянути предмети, що розміщені навколо нас, нам необхідно рухати очима. Причому ці рухи настільки швидкі і непомітні для нас, що здається, немовби очима ми не рухаємо. А насправді? Очне яблуко постійно рухається: його рухи стрибкоподібні, і очі переміщаються з боку в бік, вгору і вниз. За одну хвилину вони здійснюють близько 120 невідчутних стрибків.

 Окоруховий апарат - складний сенсомоторний механізм, фізіологічне значення якого визначається двома головними функціями: Створення руху очейруховою (моторною) і сенсорною (чутливою). Рухова функція окорухового апарату забезпечує наведення обох очей, їх зорових осей і центральних ямок сітківок на об'єкт фіксації, сенсорна – злиття двох монокулярних (правого і лівого) зображень в єдиний зоровий образ.

Окорухові м'язи відносяться до допоміжних органів очей. Коли всі м'язи знаходяться в рівномірному напруженні, при погляді вдаль, зіниці дивляться прямо вперед і лінії зору обох очей знаходяться паралельно. 

Окорухові м'язи забезпечують не тільки рухи очних яблук вліво-вправо, вгору-вниз, але і набагато більш складні дії: наприклад, розширення і звуження зіниці, а також зміна форми кришталика для фокусування зору і отримання чіткого зображення.

Очі людини при здоровій сенсорній системі обох очей працюють практично синхронно. Одні і ті ж м’язи лівого і правого ока скорочуються одночасно, тобто попарно. Таким чином, направлення погляду можна миттєво переводити з одного предмету на інший. 

Напрямок зору кожного очного яблука в будь-який даний момент визначається обережним і надзвичайно точним співвідношенням обертальних тяг, які здійснюються за допомогою 6 м'язів. Навіть коли здається, що очі нерухомі, ці м'язи постійно активні з низьким рівнем тонічної іннервації. Коли ми, не відриваючись, нерухомо дивимося на об'єкт, це вимагає безперервних, непомітних рухів очей, настільки непомітних, що їх можна виявити тільки за допомогою спеціального обладнання. Без таких крихітних рухів зорові рецептори сітківки адаптувалися б і припинили б реагувати. Кожне скорочення мускула має врівноважуватися відповідним розслабленням м'язів, що протистоять дії. Рівновага м'язової активності підтримує центр обертання очного яблука при кожному його русі в постійному положенні (в обмежених межах) щодо очного яблука.

 

М’язи ока

 

Верхній прямий м’яз знаходиться зверху очного яблука і допомагає дивитися вгору, а також повертати око всередину до носа. Що часто роблять для створення смішної гримаси. 

Нижній прямий м’яз повертає очне яблуко, коли нам хочеться подивитися вниз, не опускаючи голови. 

Зовнішній бічний прямий м’яз відводить око від носа в сторону, а внутрішній бічний прямий м’яз повертає око досередини, до носа.

Нижній косий м’яз оточує задню частину ока і прикріплюється до нього знизу. Допомагає оку здійснювати рухи по діагоналі і одночасно дивитися вгору та вбік. Цей м’яз також працює тоді, коли ми крутимо очима, неначе спостерігаємо за барабаном пральної машини. 

Верхній косий м’яз прикріплюється ззаду ока і разом з нижнім косим м’язом переміщає око по діагоналі, тобто одночасно вгору-вниз та зі сторони в сторону. Це допомагає нам добре дивитися на те, що робиться навколо нас.

Отже, ми бачимо, що більшість м’язів наших очей парні: верхній прямий м’яз і нижній прямий м’яз; верхній косий м’яз і нижній косий м’яз; Створення руху очейбічний прямий зовнішній м’яз і бічний прямий внутрішній м’яз. Наприклад, якщо скорочується верхній прямий м’яз для підняття очного яблука, щоб подивитися вгору, то скорочення нижнього прямого м’яза опускає очне яблуко і тоді можна дивитися вниз. Разом із прямими м’язами працюють злагоджено і косі м’язи. Це необхідно для того, щоб стабілізувати око, в той час коли дивитися вгору і вниз.

Усі прямі м'язи і верхній косий починаються в глибині очниці на загальному сухожильному кільці, фіксованому до клиноподібної кістки і окістя навколо зорового каналу і частково на краях верхньої очноямкової щілини. Це кільце оточує зоровий нерв і очну артерію. Від загального сухожильного кільця починається також м'яз, що піднімає верхню повіку. Прямі м'язи направляються вздовж відповідних стінок очниці, по боках від зорового нерва. Вони повертають очне яблуко навколо двох взаємно перпендикулярних осей: вертикальної і горизонтальної (поперечної). 

М'язи очей починають функціонувати з моменту народження, але їх формування закінчується до 2-3 років життя. Кожне очне яблуко розміщено в глибокому кістковому поглибленні, очниці, яке надає оптимальну ступінь захисту і забезпечує тверде місце прикріплення для кожного мускула, який рухає очне яблуко.

Навантаження на зір сучасних людей набагато більше, ніж попередніх поколінь. Сталося це через проникнення комп'ютерів в усі сфери нашого життя. Всього якихось 60 років тому, коли не було не тільки комп'ютерів, але і звичайний телевізор був величезною рідкістю, люди навантажували свої очі набагато менше.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Така непроста кон’юнктива Така непроста кон’юнктива
  Очі людини завжди в центрі уваги, їхній колір, форму і вираз люди помічають в першу чергу. Якщо у людини червоні очі, привертається...
Робота м’язів, яка оком непомітна Робота м’язів, яка оком непомітна
  Гладенькі м’язи відрізняються надійністю роботи і, як вважають вчені, деякою кмітливістю. Чому? Адже вони не потребують ніякої команди, а...
Антагоністична робота в тілі Антагоністична робота в тілі
  Коли м’яз здійснює протилежні дії і одна група м’язів протистоїть іншій, їх називають м’язами-антагоністами. Будучи...
Потекла сльоза із ока Потекла сльоза із ока
 Можливо, наші очі повинні час від часу промиватися сльозами, щоб ми побачили життя виразніше. (Алекс Тан)...
Мудрість метелика «павичевого ока» Мудрість метелика «павичевого ока»
Здається ніде не можна побачити красивіших “очей” ніж у метелика – павичевого ока. Вони такі великі, з чорними зіницями і райдужними розводами...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓